Tarikata lisanssız fetva hattı verilmiş

CHP’li Hürriyet’in, geçen yıl kurulan “İsmailağa Fetva Hattı” ile ilgili sorusuna gelen yanıtta “Herhangi bir izin ya da lisans bulunmamaktadır” denildi.

İsmailağa Tarikatı geçtiğimiz yıl İsmailağa Fetva Hattı kurmuş, İsmailağa Çağrı Merkezi’nin de hizmete açıldığını duyurmuştu. CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Başbakanlığa konuyla ilgili yönelttiği soru önergesinde; “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini konularda merak edilenleri, zaten ‘Alo 190 Dini Danışma’ hattı ile cevaplandırdığını; ancak söz konusu cemaatin çağrı merkezine gelen soruların ne şekilde cevaplandırıldığının bilinmediğini” aktarmıştı.

Hürriyet soru önergesinde; “İsmailağa Çağrı Merkezi’nin gerekli izin ve lisansları mevcut mudur? Cemaat çağrı merkezinin izni varsa, bu izni hangi kurum ve kişi vermiştir? Vatandaşların fıkhi sorularına verilen cevapların doğruluğu, herhangi bir kontrol mekanizmasına tabi midir? Çağrı merkezi çalışanlarının eğitimleri kimler tarafından verilmektedir?” sorularını yönelterek, cevaplandırılmasını istemişti.

Soru Başbakan’a cevap Bakan’dan
CHP’li vekilin Başbakanlığa yönelttiği soru önergesine cevap ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan geldi. Verilen cevapta, “Bakanlığımız ilişkili kuruluşu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İsmailağa Çağrı Merkezi’ne verilen herhangi bir izin ya da lisans bulunmamaktadır” denildi. CHP’li Hürriyet’in, çağrı merkezi ile ilgili sorduğu diğer sorular ise cevaplandırılmadı.

‘Bu cesareti nerden alıyorlar?’
Milletvekili Hürriyet konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Zaten Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vatandaşlarımızı dini konularda bilgilendirmesi için kurulan bir çağrı merkezi bulunuyor. Bir cemaatin de böyle bir oluşum içine girmesi manidardır. Bu çağrı merkezi madem izinsiz, aylar öncesinden bilindiği halde neden göz yumuluyor, neden yasalar çiğneniyor ve bu cesareti nereden alıyorlar? İzin alınmadan böyle bir merkezin kurularak, insanların dini duygularını kullanmasına bir an önce mani olunmalıdır” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir