Şoför, şortlu kadına hakaret ederek dolmuştan indirdi

Kadınlara kıyafetlerine yönelik gerici saldırılara bir yenisi daha eklendi. İstanbul Eminönü’nde Çiğdem Saygılıer isimli genç kadın bindiği dolmuştan Arap kafilesi geldiği gerekçesiyle zorla indirilmek istendi. Dolmuştan inmeyi kabul etmeyen kadın şoförün sözlü tacizine ve hakaretleri uğradı.

‘Arap turistler binecek dolmuştan in’
Olay önceki akşam, saat 20.00’de gerçekleşti. Çiğdem Saygılıer isimli genç kadın, bindiği 34 TZA 33 plakalı dolmuşun şoförü tarafından, ‘Arap kafile binecek’ gerekçesiyle araçtan indirilmek istendi. Ancak Saygılıer araçtan inmek istemedi. Bunun üzerine dolmuşun şoförü, Çiğdem Saygılıer’e kıyafetlerine ve şortuna da laf ederek ağza alınmayacak küfürler etti. Dolmuşun şoförü, ardından Saygılıer’in üstüne yürüdü. Saygılıer, bunun üzerine polisi aradı. Fakat polis, olay yerine yaklaşık bir saat sonra geldi. Polis gelene kadar da dolmuşun şoförü kaçtı.

‘Yoğun’ deyip ifadesini almadılar
Ardından şikâyetçi olmak için karakola giden Saygılıer’den karakolda nöbetçi olarak bulunan komiser, ‘yoğunluğu’ gerekçe göstererek ifade almak istemedi. Polisin yapacağı çok bir şey olmadığını söyleyen komiser, Saygılıer’e savcılığa şikâyette bulunması gerektiğini söyledi. Saygıler, yaşananlara ilişkin dün savcılığa giderek, dolmuşun şoförü hakkında suç duyurusunda bulundu.

‘Dolmuşun son seferiydi’
BirGün’e konuşan Saygılıer, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:
“Dolmuşun son seferiydi, başka alternatifim yoktu. Arap kafile geldiği için beni araçtan indirmek istedi. Sonra bunlar yaşandı. Üstelik beni başka bir araçla metroya kadar bırakmak teklifinde bulundu. Ben de tedirgin olup araçtan indim.”

***

Kadınlara yönelik gerici saldırılar

Yargının gelenekselleşen cezasızlık mekanizması ile iktidar ve yandaşlarının kadına yönelik şiddeti meşrulaştıram söylemleriyle tırmanışa geçen saldırılardan bazı şöyle:

» İstanbul Maslak’ta 16 Eylül 2016 tarihinde Ayşegül Terzi adlı hemşire, işten evine giderken bindiği otobüste, şort giydiği gerekçesiyle Abdullah Çakıroğlu isimli bir erkeğin tekmeli saldırısına uğramıştı.
» İstanbul’da üniversite öğrencisi Asena Melisa Sağlam, 14 Haziran’da bindiği Pendik-Aydos minibüsünde Ramazan’da şort giydiği gerekçesiyle Ercan Kızılateş’in tekmeli saldırısına maruz kalmıştı.
» İstanbul Maçka Parkı’ndaki bir güvenlik memuru Çağla Köse adlı kadını kıyafeti bahanesiyle taciz ederek parktan atmaya kalkmıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir