Ruhsatsız silahlarla 160 bin suç işlendi

Umut Vakfı’na göre şiddet olaylarında ateşli silahların kullanımı önceki yıla göre yüzde 7 arttı. Uzmanlar, ruhsatsız silahlar konusunda daha fazla denetim olması gerektiği görüşünde.

İstanbul Eminönü’ndeki Mercan Yokuşu’ndaki av tüfeği ve silah aksesuarları satan dükkânlar, hac ve düğün malzemeleri satan esnafla yıllardır iç içe. Elli yılı aşkın süredir av tüfeği, havalı tabanca ve kuru sıkı satışı yapan bir dükkânda çalışan yetkili ile satışların nasıl gittiğini konuşuyoruz. Tabanca satışlarının devlet kontrolünde Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu’nun satış bürolarından yapılabildiğini hatırlattıktan sonra, kendi satışlarının düştüğünü dile getiriyor. Dükkânda kuru sıkıların fiyatı 100 ila 500 TL arası değişirken, tüfek fiyatları ise 750 liradan başlayarak 7 bine kadar uzanıyor.

Deutsche Welle’den Burcu Karakaş’ın haberine göre, yetkili kişi, “Silah insanlara güvende olmalarını sağlıyor. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra işlerin artacağını düşünmüştük ama öyle olmadı. Kaçakta artış olabilir ama bizde yok” diyor. Kaçak silahlara internetten dahi kolay erişim sağlanabildiğine dikkat çeken yetkili, Mercan Yokuşu’nda 25 civarında tüfek satışı yapan dükkân varken bu sayının şimdilerde 10’lara düştüğünü söylüyor. Dükkân sayısındaki düşüşün kaçak silah satışındaki artışa bağlayan yetkili, “Türkiye’de silah kültürü var. Hemen herkeste silah var. Etraf ‘maganda’ dolu. Bu insanlara silah veren kim? Kaçak silaha karşıyız” diye konuşuyor.

Ruhsatlı silah son 10 yılda azaldı

Ruhsatsız silahlar, bireysel silahlanmada endişe yaratan konulardan biri. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı bireysel silahlanma verilerine göre yıl ve nüfus artışı dikkate alındığında Türkiye genelinde son 10 yılda ruhsatlı silah sayısında azalma kaydedildi. Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan 2016 raporu, 2005 yılında 102 bin 796 adet silah ruhsatı düzenlenmişken bu sayının 2015 yılında 99 bin 421 olduğuna işaret ediyor. Aynı rapor, son 10 yılda işlenen suç istatistikleri ruhsatlı silahlarla işlenen suç sayısının 25 bin 547, ruhsatsız silahlarla işlenen suç sayısının ise 159 bin 123 olduğunu gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir