‘Mumbai’nin mavi köpekleri’nin sırrı ortaya çıktı

Hindistan’da geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan ‘mavi tüylü köpek’ hadisesinin sebebi belli oldu.Yetkililerce yürütülen soruşturma, bu durumun sebebinin fabrikaların kimyasal atıklarını Kasadi deresine dökmesiyle gerçekleştiği tespit edildi.

Hindistan’ın Mumbai kentinde birçok yerde görülen tüyleri mavi köpekler, tartışma konusu olmuştu. Yetkililerce yürütülen soruşturma, bu durumun gerekçesini ortaya koydu. Yerlilerin bir süredir şüphelendiği kimyasal atık ihtimali, soruşturmayla teyit edildi.

Kasadi deresi yakınında bulunan ağır sanayi bölgesindeki fabrikaların, kimyasal atıklarını dereye döktüğü belirlendi. Bunun üzerine bir fabrika, bu suçlamayla kapatıldı. Derede birçok kimyasalın yanı sıra, yoğun miktarda klorür bulundu.

Independent’ın haberine göre, bölgedeki köpeklerin genellikle atık dökülen derede yüzdüğünün bilindiği; tüy renklerinin değişmesinin de bu sebeple gerçekleştiği belirtildi.

Yetkililerin araştırması ise bölgede yaşayan yurttaşların durumu kendilerine bildirmesiyle başlatıldı.

Yerel bir hayvan hakları aktivisti olan Arati Chauhan, konuyla ilgili Hindustan Times’a verdiği demeçte, “Köpeklerin beyaz tüylerinin tamamen maviye dönmesini görmek şok ediciydi. Bölgede aynı durumda olan beş köpek tespit ettik ve kirlilik kontrol biriminden, böyle endüstrilere karşı harekete geçmesini istedik.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir