Diyanet’ten ilginç SMS cevabı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin CHP’li Üyesi Hüseyin Sağ, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) belediye başkanlarının kendi isimlerini kullanarak dini günlerde attığı telefon mesajlarını sordu. Ancak, BİMER, Sağ’ın başvurusunun “bilgi edinme hakkı kanunu” dışında olduğunu bildirerek, yanıtsız bıraktı.

Sağ, bu sefer Diyanet İşleri Başkanlığı’na konuya dair bir başvuruda bulundu. Sağ başvurusuna ise Diyanet’ten ilginç bir yanıt geldi. Diyanet, kamu kurumlarının dini bayramlarda etkinlik düzenlemesini ve tebrik mesajı göndermesinin “meşruiyet sınırları içerisinde değerlendirildiğini” belirtti.

Diyanet yanıtında şu ifadelere yer verildi: “Kamu kurum ve kuruluşlarının; dini ve milli bayramlarla önemine binaen çeşitli gün ve gecelerde etkinlik düzenlemeleri, tebrik mesajı yayınlamaları vb. faaliyetlerde bulunmaları, kanun ve yönetmelikler dâhilinde temsil gereği kendilerine tanınan yetki sınırları içerisinde ve bir usule göre olur. Dolayısıyla mevzuata aykırı bir durum söz konusu olmadıkça yaptıkları faaliyetler meşruiyet sınırları içerisinde değerlendirilmelidir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir