CHP’li Budak: Protesto edilen senet tutarı 7 milyar lirayı geçti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, tüm sektörlerde kullanılan kredi miktarının artmasına rağmen bunun istihdam ve yatırıma dönüşmediğine dikkat çekerek, “Hala işsizlik çift hanelerde. Protesto edilen senet tutarı yüzde 10 artışla 7 Milyar lirayı geçti. Takibe düşen KOBİ sayısı rekor kırıyor. Kamunun borcu 817 Milyar TL. Dış borç 412.3 milyar dolar ile rekor kırıyor” dedi.

CHP’li Budak, ekonomik gelişmelere ilişkin açıklama yayımladı. Ekonomideki tıkanıklığı aşmak için kredi ve teşvik mekanizmasının harekete geçirildiğini bildiren Budak, tüm sektörlerin kullandığı kredi miktarının Haziran 2017’de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 düzeyinde artarak 1 trilyon 980 milyar liraya çıktığını ifade etti. Aynı dönemde KOBİ’lerin 485 milyar lira ile rekor seviyelere geldiğini kaydeden Budak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kredi Garanti Fonu kredileri ve kefaleti ile KOSGEB kredi destekleriyle tüm sektörlerin kullandığı krediler rekor düzeylere geldi. Ama bunlar yatırıma dönüşmedi. İstihdama dönüşmedi. Sadece sıkıntıları öteledi. Hükümet ‘büyüyoruz’ diyor ama bu büyüme refah getirmiyor. Hala işsizlik çift hanelerde. Protesto edilen senet tutarı yüzde 10 artışla 7 Milyar lirayı geçti. Takibe düşen KOBİ sayısı rekor kırıyor. Kamunun borcu 817 Milyar lira. Dış borç 412.3 milyar dolar ile rekor kırıyor. Dış borcun GSYH’ye oranı yüzde 49.1 ile 2003’den beri en yüksek seviyede. Türkiye’nin net uluslararası finansal yükümlülüğü bir yılda 33.4 milyar dolar artarak, 424.2 milyar dolara ulaşmış durumda. Tüm bunlar, AKP’nin günü kurtarmaya dönük adımlarıyla sorunların çözülmediğini gösteriyor.”

“ERTELEMEYLE YAPILANDIRMAYLA SONUÇ ALINMADIĞI ORTADA”

“AKP Hükümetleri neredeyse her yıl af çıkarıyor” diyen Budak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Son yapılan düzenleme ile bu süre 6 aya kadar indi. Ancak AKP’nin ‘yapılandırma-kredi/teşvik-yapılandırma’ ekonomisi, çarkları döndürmüyor ve yine yapılandırma talepleri gündeme geliyor. Esnafın TESKOMB kredileri yapılandırıldı, şimdi banka kredileri için de aynısı isteniyor. Yapılandırma başvuruları için ek süre isteniyor. TOBB verilerine göre, kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 12 azalmış, kapanan şirket sayısı yüzde 112 artmış. Bu veriler, işlerin iyi gitmediğini gösteriyor. Ertelemeyle, yapılandırmayla sonuç alınmadığı, alınamayacağı ortada. Huzur ve güven ortamı oluşmadığı sürece işlerin düzelmesi mümkün değil. Af ekonomisiyle kalkınma olmaz. Güven ortamının oluşması, Türkiye’nin imajının düzelmesi, yeniden yatırım yapılabilir ülke konumuna gelmesi için demokrasi ve hukuk güvenliği yönünde adım atılması gerekiyor. Hükümet, ‘Ekonomiyi gündeme alacağız’ açıklamaları yapıyor. Neyi bekliyoruz, bir bilen var mı merak ediyorum.” (ANKA)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir